Jako psychoterapeutka pomagam osobom, które:
Zmagają się z:
- Lękami
- Depresją
- Zaburzeniami osobowości
- Zaburzeniami somatycznymi
- Emocjami
- Wypaleniem zawodowym
- Zaburzeniami odżywiania: anoreksją, bulimią, otyłością
Poszukują:
- Pomocy, aby poradzić sobie z kwestiami ważnymi dla siebie takimi jak: niskie poczucie własnej wartości, bycia samotnym, niezrozumianym, gorszym, mało ważnym, przytłoczonym emocjami.
- Wsparcia w relacjach partnerskich oraz z innymi ważnymi osobami.
- Wyjaśnienia swojego samopoczucia, problemów z wyrażaniem siebie.
- Zrozumienia swoich myśli, emocji oraz zachowań
- Zmiany prowadzącej do odczuwania sensu w życiu
Masz pytania? Skontaktuj się ze mną
Co to jest psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Psychoterapia behawioralno-poznawcza (cognitive-behavioural therapy – CBT):
- Jest metodą pomagającą w leczeniu problemów psychicznych, emocjonalnych oraz w sferze zachowań. Jej główna teza głosi, że sposób myślenia wywiera decydujący wpływ na uczucia, odczucia w ciele i nasze reakcje w postaci zachowań. Poprzez zmianę naszego myślenia możemy więc uzyskać zmianę naszego nastroju i zachowania.
- CBT zakłada, że nasze myślenie i reagowanie na sytuacje jest wyuczone w toku naszego dorastania i wychowania, a więc ukształtowane przez środowisko w jakim wyrastaliśmy. Skoro sposoby reagowania emocjonalnego i zachowania zostały wyuczone to oznacza, że możemy się tego oduczyć lub nauczyć innych sposobów funkcjonowania (w sprzyjających warunkach).
- Jest metodą opartą o naukowe dowody i przetestowaną empirycznie. Co oznacza, że stosowane w niej techniki przynoszą oczekiwany rezultat.
- Stanowi nie tylko metodę leczenia , lecz także model wyjaśniający genezę wielu zaburzeń z jakimi borykają się pacjenci. Poznanie takiego modelu pomaga w zrozumieniu swoich objawów i przy pomocy psychoterapeuty, w poradzeniu sobie z objawami i zaburzeniem.
- Jest formą psychoterapii, która stanowi połączenie terapii behawioralnych i poznawczych. Co oznacza, że podczas sesji pracujemy nie tylko nad zmianami w sposobie myślenia pacjenta, ale również nad zmianą jego zachowań poprzez ustalanie eksperymentów, pracę z ekspozycjami, odgrywaniem ról w gabinecie.
- CBT pierwotnie powstała w celu pomagania pacjentom w radzeniu sobie z depresją. Obecnie jest stosowana w leczeniu szerszego zakresu zaburzeń emocjonalnych takich jak lęki (paniczne, agorafobia, fobie społeczne, fobie proste, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne), zaburzenia osobowości czy zaburzenia odżywiania.
- Jest to najczęściej stosowana forma terapii w większości krajów zachodnich i USA, uznawana w większości placówek lecznictwa oraz jako najbardziej skuteczna.
Co to jest psychoterapia schematów?
Psychoterapia schematów bazuje na psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Polega na identyfikacji nieadaptacyjnych schematów, które mogły przyczynić się do powstania negatywnych wzorców funkcjonowania pacjenta w dorosłym życiu oraz do stosowania nieadaptacyjnych strategii radzenia sobie, które utrudniają satysfakcjonujące i zdrowe życie w teraźniejszości.
Psychoterapia jest długoterminowa i trwa zwykle od roku do trzech lat.
W trakcie psychoterapii poznasz swoje schematy i dotychczasowe sposoby radzenia sobie. Będziemy sprawdzać na ile są one dla Ciebie wspierające a jeśli nie, wspólnie poszukamy nowych wzorców myślenia i zachowania tak, aby Twoje życie było dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące.
Praca w terapii schematów polega na pracy z wyobrażeniami i wspomnieniami, aby dotrzeć do Twoich emocji i pomóc Ci poradzić sobie z nimi. W trakcie terapii pracujemy też z krzesłami, na które zapraszamy różne, ważne tryby radzenia sobie, aby pomóc Ci bardziej akceptować siebie i zmieniać swoje zachowania.
Jak wygląda psychoterapia?
Psychoterapia CBT to spotkania, które odbywają się raz w tygodniu. Czas trwania psychoterapii CBT zależy od problemu z jakim się zgłaszasz więc spotkania trwają od trzech miesięcy do 2-3 lat.
Podczas takich spotkań będę chciała najpierw poznać Ciebie i Twój problem. Opowiem Ci na czym polega psychoterapia oraz omówimy kontrakt po to abyś czuł się / czuła się bezpiecznie i komfortowo. Każde spotkanie rozpoczniemy od rozmowy na temat twojego samopoczucia tak, aby zająć się tym co w danej chwili jest dla Ciebie najważniejsze. Będziemy też omawiać ewentualne zadania jakie będziesz podejmować w tygodniu pomiędzy naszymi spotkaniami. Nie martw się, nie będę za nie wystawiać ocen. Będziemy jedynie omawiać to co będzie dla Ciebie ważne i wspólnie będziemy poszukiwać rozwiązań abyś mógł / mogła czuć się usatysfakcjonowana/-y tym co robisz. Następnie wspólnie ustalimy temat naszej obecnej rozmowy. Na koniec podsumujemy to co się zadziało po to abyś mógł /mogła wyrazić swoje uczucia co do naszego spotkania oraz ustalimy nad czym będziesz pracować przez najbliższy tydzień.
Ile trwają sesje psychoterapeutyczne?
Sesje trwają 50 min.
Spotkania odbywają się raz w tygodniu – obecnie tylko on-line
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest terapią mającą pomóc pacjentowi szybko poradzić sobie z dokuczliwymi objawami, co dzięki technikom CBT jest możliwe w czasie kilku lub kilkunastu sesji. Bywa jednak tak, że problem jest bardziej złożony i wówczas czas pracy może wydłużyć się nawet do roku czy dwóch lat. Jest to kwestia indywidualna i indywidualnie ustalana przez pacjenta i psychoterapeutę.
Jak mogę zapisać się na psychoterapię?
Aby zapisać się na psychoterapię przejdź do formularza zapisów.